Brendis, konjakas, armanjakas: kuo skiriasi ir kaip geriama?

Sakoma, jog „kiekvienas konjakas yra brendis, bet ne kiekvienas brendis yra konjakas“. Teisūs būsime ir „konjaką“ pekeitę į „armanjaką“. Žodis „brendis“ yra gana plati sąvoka ir joje telpa nemažai gėrimų. Žymiausi jų yra konjakas ir armanjakas. Europos Sąjungos ribose brendį apibrėžia du esminiai dalykai: jis turi būti pagamintas iš vynuogių ir turi būti brandintas ąžuolo talpose. Būtent dėl to parduotuvių lentynose daugiausiai brendžių rasime iš vyną gaminančių pasaulio kraštų. Koks geriausias brendis ar koks geriausias konjakas jums, kaip ir su kuo gerti brendį, kuo brendis skiriasi nuo konjako, kokie yra kokteiliai su brendžiu ar konjaku? Į šiuos ir kitus klausimus atsako mūsų ekspertai.

KAS YRA BRENDIS?

Žodis „brendis“ yra kilęs iš olandiško žodžio „brandewijn“, kuris reiškia „degintas vynas“. Šie žodžiai puikiai iliustruoja gėrimo esmę: jis daromas distiliuojant vyną. Europos Sąjungoje šis vynas turi būti pagamintas iš vynuogių. Į butelius pilstomas brendis negali būti mažiau nei 36 ir daugiau nei 50 procentų alkoholio koncentracijos. Yra ir dar keletas taisyklių: brendis turi būti brandinamas ne mažiau nei 1 metus neriboto tūrio ąžuolo talpose arba ne mažiau nei pusę metų ąžuolo statinėse, kurių tūris mažesnis nei 1000 litrų. Jokie priedai brendžio skoniui koreguoti nėra leidžiami. Vienintelis priedas, kurį kartais deda brendžio gamintojai, yra karamelė, koreguojanti gėrimo spalvą.

GERIAUSIAS BRENDIS: KĄ TURIME ŽINOTI?

Kitaip nei konjako ar kalvadoso, brendžio gamyba yra gerokai liberalesnė. Jos neriboja kilmės vietovės ir itin griežti įstatymai. Neturėdamos gamtinių sąlygų distiliacijai tinkamoms vynuogėms auginti, šiandien įvairios šalys gali turėti savo brendžius, žaliavą pirkdamos kituose kraštuose ir leisdamos savo produkciją. Kaip bebūtų, nuo seno brendžio gamyba labiausiai garsėja vyno kraštai. Kiekviename jų gamyba ir tradicijos dažnai skiriasi, todėl skiriasi ir brendžio skonis.

ŽYMIAUSIOS BRENDĮ GAMINANČIOS ŠALYS:

1. PRANCŪZIJA

Ji gamina žinomiausias ir labiausiai vertinamas brendžio rūšis: konjaką (pvz., Remi Martin VS) ir armanjaką. Be jų, Prancūzijoje pagaminama daug kitų brendžių. Pavyzdžiui, Saint Remy Authentic VSOP.

2. ISPANIJA

Žinomiausia ispaniško brendžio rūšis yra Brandy de Jerez. Jis turi saugomą kilmės nuorodą, todėl jo gamyba yra griežtesnė už daugelio kitų šios rūšies gėrimų. Pavyzdžiui, Lepanto.

3. ITALIJA

Žymi šalis vyndarė, gaminanti įvairių rūšių brendį. Pavyzdžiui, Stock XO.

4. VOKIETIJA

Daug brendžio suvartojanti, taip pat daug jo ir gaminanti valstybė. Didelę dalį žaliavos savo brendžių gamybai Vokietija atsiveža iš kitų šalių.

5. ARMĖNIJA

Šios šalies brendžiai garsėja nuo seno, žymiausias jų yra Ararat.

5. GRAIKIJA

Prie graikiškų brendžių dažnai yra priskiriama Metaxa, nors iš tikrų Metaxa nėra brendis. Tai yra brendžio ir vyno mišinys.

KAIP GAMINAMAS BRENDIS?

Brendis gaminamas distiliuojant vyną. Distiliacijos būdai:

1. VARINIAIS DISTILIAVIMO PUODAIS

Geriausias brendis dažniausiai yra distiliuojamas variniais distiliavimo puodais du kartus. Šis distiliavimo metodas yra naudojamas darant beveik visus geriausius pasaulio stipriuosius gėrimus, pavyzdžiui, salyklinį viskį, konjaką ar aukščiausios kokybės kalvadosą. Tokios distiliacijos metu gautas spiritas turi daug dalelių, kurios brandinimo metu virsta skoniais ir aromatais.

2. NENUTRŪKSTAMOS DISTILIACIJOS ĮRENGINIU

Likusi brendžių dalis distiliuojama pramoniniu būdu, kur gaunamas aukštesnės alkoholio koncentracijos spiritas, o jame daug skonio ir aromato nebelieka.

Po distiliacijos brendis yra brandinamas ąžuolo talpose. Kuo talpa yra mažesnė, tuo gėrimas bręsta greičiau ir jo skoniai bei aromatai tampa sodresni. Kad gėrimą būtų galima vadinti brendžiu, jis turi atitikti vieną iš šių brandinimo reikalavimų:

  • Jis turi būti brandintas ne trumpiau nei 1 metus neriboto tūrio ąžuolo talpose.
  • Jis turi būti brandintas ne trumpiau nei 6 mėnesius ąžuolo statinėse, kurių tūris mažesnis nei 1000 litrų.

BRENDŽIO ŽYMĖJIMAS

Tradiciškai, greta savo kilmės šalies ir regiono, brendis žymimas ir brandinimo laiko nuoroda. Čia reiktų žinoti tai, jog šis žymėjimas įstatymais įtvirtintas tik konjako ir armanjako atveju. Kitų rūšių brendžio gamintojų brandinimo laiko žymėjimas lieka jų sąžinės reikalu. Tad jai ragausime VSOP brendį, kuris atkeliauja ne iš konjako ar armanjako gamintojo, negalime būti tikri, jog jo amžius tikrai yra 4 metai.

  • V.S. („Very Special“) arba *** (3 žvaigždės) – brendis, kurio jauniausia mišinio dalis yra brandinta ąžuolo statinėse bent 2 metus. Pavyzdžiui, Christian Brothers VS.
  • V.S.O.P („Very Superior Old Pale“), Reserve arba ***** (5 žvaigždės) - brendis, kurio jauniausia mišinio dalis yra brandinta ąžuolo statinėse bent 4 metus. Pavyzdžiui, Saint Remy Authentic VSOP.
  • X.O. („Extra Old“) ar Napoleon - brendis, kurio jauniausia mišinio dalis yra brandinta ąžuolo statinėse bent 6 metus. Pavyzdžiui, Stock XO.
  • Hors d'âge („beyond age“) – paprastai taip žymimi geriausi gamintojo brendžiai. Konjakas gali būti ir 6 metų (kaip X.O.), o armanjakas turi būti brandintas ne trumpiau nei 10 metų.

GERIAUSIAS KONJAKAS: KĄ TURIME ŽINOTI?

Konjakas yra labiausiai vertinama brendžio rūšis pasaulyje. Kiekvieną jo gamybos proceso dalį reglamentuoja griežti įstatymai. Daromas jis gali būti tik Konjako (Cognac) miesto apylinkėse Prancūzijoje. Šio gėrimo tradiciją kūrė šimtų metų istorija, savita regiono geografinių, geologinių ir klimato veiksnių sąveika bei žmonės, tikintys tuo, ką daro.

KAIP GAMINAMAS KONJAKAS?

  1. Konjakas yra daromas distiliuojant baltą vyną, pagamintą tik iš įstatymu numatytų vynuogių rūšių, kurios augo šešiose regiono zonose. Jos yra žymimos butelio etiketėje: Grande Champagne, Petit Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois, Bois Ordinaires, maišant „Grande Champagne“ ir „Petit Champagne“, gaunamas „Fine Champagne“.
  2. Distiliuojama Alembic Charentais variniuose distiliavimo puoduose du kartus. Jų tūris negali viršyti 3000 litrų, o kaitinami jie atvira liepsna. Po derliaus nuėmimo, distiliuoti privaloma iki kitų metų kovo 31 dienos.
  3. Po distiliacijos gautas „eau-de-vie“ (liet. gyvybės vanduo) supilamas į prancūziško ąžuolo statines, kurių dydis paprastai yra 350 litrų, brandinimui. Jose konjakas praleidžia ne mažiau nei 2 metus. Per metus iš statinės gali išgaruoti apie 3-4 procentai jos tūrio. Kuo konjakas yra ilgiau brandintas, tuo jo skonių ir aromatų gausa yra didesnė.

KONJAKO AMŽIAUS ŽYMĖJIMAS

  • V.S. („Very Special“) arba *** (3 žvaigždės) – konjakas, kurio jauniausia mišinio dalis yra brandinta ąžuolo statinėse bent 2 metus. Pavyzdžiui, Hennessy VS.
  • V.S.O.P („Very Superior Old Pale“), Reserve - konjakas, kurio jauniausia mišinio dalis yra brandinta ąžuolo statinėse bent 4 metus. Pavyzdžiui, Courvoisier VSOP.
  • X.O. („Extra Old“) ar Napoleon arba Hors d'âge - konjakas, kurio jauniausia mišinio dalis yra brandinta ąžuolo statinėse bent 6 metus. Pavyzdžiui, Martell XO. Geriausias konjakas iš kiekvienų konjako namų dažniausiai žymimas būtent taip.

KONJAKO ĮDOMYBĖS

  • Dėl garajuončio alkoholio iš besibrandinančio konjako statinių, brandinimo patalpos pasidengia pilku grybeliu. Antrojo pasaulinio karo metais nacių bombonešių pilotams buvo griežtai įsakyta tokių pastatų nebombarduoti.
  • Sakoma, jog konjakas turi net 486 aromatus.
  • Apie 90 procentų konjako yra eksportuojama į kitas šalis.
  • Nuo 2016 rugpjūčio 1 iki 2017 liepos 31 dienos iš Prancūzijos buvo eksportuota daugiau kaip 190 milijonų butelių konjako.
  • Konjako regione gyvena apie 20 000 žmonių.
  • Saugomu gėrimu konjakas tapo 1905 metais.

GERIAUSIAS ARMANJAKAS: KĄ TURIME ŽINOTI?

Armanjakas yra dar viena brendžio rūšis. Jis giminingas konjakui, tačiau jo gamyba truputį skiriasi. Drąsiai galima sakyti, kad geriausias brendis yra konjakas ir armanjakas.

KUO SKIRIASI ARMANJAKAS NUO KONJAKO?

  • Konjakas yra distiliuojamas du kartus Charentais variniuose distiliavimo puoduose, o armanjakas, su keliomis išimtimis, distiliuojamas nenutrūkstamos distiliacijos įrenginiu vieną kartą.
  • Didžiąją dalį konjako išleidžia didieji konjako namai, o armanjako gamyboje dominuoja maži gamintojai.
  • Konjakas įprastai kuriamas maišant skirtingo amžiaus žaliavą, o armanjakas dažnai leidžiamas vienų metų distiliacijos (vintage).
  • Konjakas į butelius dažniausiai pilstomas 40 procentų alkoholio tūrio, o armanjakas – stipresnis.
  • Konjakas daromas regione aplink Konjako miestą, o armanjakas yra daromas pietvakarių Prancūzijoje esančiame Armanjako regione.

KAIP IR SU KUO GERTI BRENDĮ, KONJAKĄ IR ARMANJAKĄ?

Kaip ir visi ąžuolo statinėse brandinti gėrimai, brendis, konjakas ir armanjakas savo skonius ir aromatus geriausiai atskleidžia ragaujamas grynas, kambario temperatūros ir iš tinkamos taurės. Idealiausia brendžiui ragauti yra tulpės formos taurelės. Jos yra gana universalios ir tinka visų ąžuolo statinėse brandintų gėrimų degustavimui. Svarbiausia, kad taurė būtų išgaubtu vidumi ir siaurėtų viršuje – tai padeda lengviau pajausti gėrimo skonį ir aromatą. Įpylus į taurę reikėtų truputį palaukti, leisti jam pakvėpuoti. Tuomet jį taurėje pasukinėti, kad brendis gautų kuo daugiau sąlyčio su oru. Tuomet reiktų įvertinti jo spalvą – tai lengviausia padaryti pridėjus taurę prie baltos servetėlės. Sekantis žingsnis –tai gėrimo aromato įvertinimas, kuris po prieš tai nurodytų procedūrų ims vis labiau ryškėti. Tuomet jau galima pradėti ragauti. Tai reiktų daryti labai mažais gurkšneliais, burnoje brendžiui leidžiant pasiekti visus skonio receptorius ir tik tada lėtai nuryti. Nuriję, pajusime jo poskonį.

UŽKANDŽIAI PRIE BRENDŽIO, KONJAKO IR ARMANJAKO

1. ŠOKOLADAS

Ko gero, pats geriausias šių gėrimų palydovas yra šokoladas. Atsižvelgiant į brendžio skonius ir aromatus, galima parinkti ir tinkamą šokolado rūšį. Pavyzdžiui, prie ilgai brandinto konjako labiausiai derės juodasis šokoladas.

2. SŪRIS

Atrasti savo mėgiamą derinį gali būti sudėtingiau, tačiau jo paieškoti tikrai verta. Juk yra daugybė rūšių sūrių, juos tikrai priderinsite prie skirtingų gėrimų.

3. VYTINTA MĖSA

Dėl skonio intensyvumo brendžiai dera prie įvairių rūšių vytintos mėsos.

KOKTEILIAI SU BRENDŽIU, KONJAKU IR ARMANJAKU

BRANDY SOUR

INGREDIENTAI:

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, sudėti ingredientus ir gerai išplakti. Perpilti per sietelį į atšaldytą taurę, galima papuošti citrinos skiltele ar vyšnaite.

SIDECAR

INGREDIENTAI:

  • 50 ml. brendis, konjakas ar armanjakas (pvz., Ararat 5 arba Martel VS)
  • 20 ml. apelsinų likeris (pvz., Cointreau)
  • 10 ml. citrinos sultys

KAIP PARUOŠTI?

Į kokteilių plaktuvę įdėti ledo, sudėti ingredientus ir gerai išplakti. Perpilti per sietelį į atšaldytą taurę, galima papuošti apelsino skiltele.

COGNAC TONIC

INGREDIENTAI:

  • 40 ml. brendis, konjakas ar armanjakas (pvz., Stock XO arba Martel VSOP)
  • 120 ml. toniko

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo ir supilti brendį. Tuomet lėtai supilti toniką ir atsargiai išmaišyti. Galima prieš patiekiant, išspausti citrinos skiltelę.

BRANDY GINGER

INGREDIENTAI:

  • 40 ml. brendis, konjakas ar armanjakas (pvz., Stock XO arba Martel VSOP)
  • 80 ml. imbierinis alus
  • Keli lašai trauktinės Angostura Bitters

KAIP PARUOŠTI?

Į taurę įdėti ledo ir supilti brendį. Tuomet lėtai supilti imbierinį alų, įlašinti Angostura Bitters trauktinę ir atsargiai išmaišyti. Prieš patiekiant galima išspausti apelsino skiltelę.