Viskas, ką turite žinoti apie ikrus: rūšys, derinimas ir receptai

Nors giliausios ikrų valgymo tradicijos atkeliauja iš Rusijos, ikrai buvo itin vertinami dar Antikos laikais. Dėl maistingumo ir nepakartojamo skonio, laikui bėgant susidomėjimas šiuo delikatesu tik didėjo. Šiais laikais ikrai, ypač rečiau sutinkami juodieji, yra prabangos ir gero skonio ženklas. Tikriausiai visiems yra tekę ragauti dažnai ant lietuvių švenčių stalo patiekiamų raudonųjų ikrų. Bet ar esate susipažinę su šių ir kitų ikrų rūšimis artimiau? Ar žinote, kaip atskirti tikrus ikrus nuo dirbtinių? Į šiuos ir kitus klausimus atsako ir žiniomis dalinasi Vynotekos gėrimų ir maisto ekspertai. Norintiems sužibėti vakarėlio metu, taip pat pateikiame ir keletą receptų su ikrais!

ĮDOMŪS FAKTAI APIE IKRUS:

  • Žodis „ikrai“ nėra rusų kilmės. Ikrus mums dovanojo rusai, tačiau jų pavadinimą – turkai („khavyar“).
  • Brangiausi ikrai kainuoja $35,000. Jeigu turite atliekamus 35 tūkst. JAV dolerių ir nežinote, ką su jais daryti, įsigykite 1 kg „Almas“ ikrų. Šis „juodasis auksas“ išgaunamas iš itin retų ir senų didžiųjų eršketų.
  • Ikrai – vieni iš seniausių delikatesų pasaulyje. Ikrus Antikinės Graikijos ir Romos imperijos aukštuomenė bei Rusijos carai pamėgo dar prieš atsirandant austrėms, triufeliams ir šampanui
  • Ikrai degustuojami nuo rankos. Profesionalai šaukštelį ikrų užsideda ant kumščio odos lopinėlio tarp rodomojo piršto ir nykščio ir juos nulaižo. Jeigu ikrai kokybiški, jie nepaliks jokio kvapo ant odos.

SKIRTINGOS ŽUVYS, SKIRTINGI IR IKRAI

Pagal tai, iš kokių žuvų yra išgaunami ikrai, jie skirstomi į dvi pagrindines rūšis: juoduosius (eršketinių žuvų) ir raudonuosius (lašišinių žuvų) ikrus. Be šių populiariausių ikrų rūšių, rinkoje taip pat galite rasti ir rožinių bei baltųjų ikrų. Tiesa, nenustebkite, baltieji ikrai nėra jau tokie ir balti – įprastai jie turi gelsvą atspalvį!

JUODIEJI IKRAI – RETA PRABANGA

Juoduosius ikrus supa tam tikra mistika ne be reikalo – jie išgaunami iš eršketų, vienų seniausių gyvūnų mūsų žemėje! Šios žuvys mena net dinozaurų laikus ir yra vadinamos „gyvosiomis iškasenomis“. Tai – itin retos žuvys, tad eršketų ikrai yra patys brangiausi ir labiausiai mėgiami gurmanų. Labiausiai vertinami Kaspijos, Juodosios ir Adrijos jūrose paplitusio didžiojo eršketo (belugos) ikrai. Šie ikrai yra gana dideli (skersmuo gali siekti 2,5 mm), o jų spalva gali būti tiek tamsiai pilka su sidabriniu atspalviu, tiek juoda. 1 kg didžiojo eršketo ikrų kaina gali siekti iki 10,000 JAV dolerių!

RAUDONIEJI IKRAI

Raudonieji ikrai išgaunami iš lašišinių žuvų ikrų (karališkosios lašišos, kuprės, ketos, nerkos, vaivorykštinio upėtakio ir kt.). Kaip ir juodieji, raudonieji ikrai taip pat yra labai vertinamas delikatesinis patiekalas. Tačiau raudonieji ikrai yra mažiau brangūs dėl žymiai didesnės lašišinių žuvų populiacijos, tad jais pasigardžiuoti galima sau leisti ir nelaukiant ypatingos progos. Be to, raudonųjų ikrų nauda sveikatai ne mažesnė už juodųjų: jie taip pat pasižymi vitaminų A, D, B12 ir kalio gausa, bei yra praturtinti omega 3 riebalinėmis rūgštimis ir lengvai pasisavinamais baltymais.

ROŽINIAI IKRAI

Rožiniai ikrai išgaunami iš lašišinių ir menkinių žuvų. Šie ikrai taip pat pasižymi puikiu skoniu ir ypač tinka vakarėliuose ypač populiarių užtepėlių ir padažų gaminimui. Šio įrašo pabaigoje pateikiame vieną iš tokių ikrų užtepėlių receptą.

BALTIEJI IKRAI

Baltieji ikrai išgaunami iš lydekų, karpių, silkių, sterkų ir šelvių. Šie ikrai – gelsvos spalvos ir mažiau populiarūs, tačiau itin maistingi ir naudingi sveikatai. Ypač vertingi senovės lietuvių mėgti lydekos ikrai. Jie stiprina nervinę sistemą ir imunitetą, aktyvina smegenų darbą, padeda puoselėti odos ir plaukų būklę ir padeda išlaikyti gerą regėjimą.

IKRŲ PERDIRBIMO BŪDAI – KOKIE JIE?

Ikrai klasifikuojami ne tik pagal žuvų rūšis, bet ir pagal perdirbimo būdą. Juodieji ir raudonieji ikrai skirstomi į:

  • Grūdėtuosius ikrus (pačios geriausios konsistencijos ikrai, nuo išgavimo galioja 2–2,5 mėn.).
  • Plėvelinius ikrus (ruošiami iš ne iki galo subrendusių arba per daug subrendusių ikrų, nuo išgavimo galioja apie 1 mėn.).
  • Pasterizuotus ikrus (ilgesnio galiojimo grūdėtieji ikrai, dėl terminio apdorojimo galiojantys 8–10 mėn. nuo išgavimo).
  • Slėgtinius ikrus (dažnai naudojami skirtingų žuvų ikrų mišiniai, kurie yra supresuojami iki vienalytės masės; galioja 8 mėn. nuo išgavimo).

KAIP ATSKIRTI TIKRUS IKRUS NUO DIRBTINIŲ?

Dirbtiniai ikrai gaminami iš grynų pilnaverčių baltymų, į kuriuos dedami valgomieji dažai, aromatinės ir skonio medžiagos. Norėdami patikrinti, ar Jums siūlomi ikrai dirbtiniai, įmeskite kelis į vandenį – jis kaip mat nusidažys oranžine arba pilkšva spalva, priklausomai nuo to, ar ikrai buvo raudoni, ar juodi. Dirbtinių ikrų spalva taip pat išblunka ant jų užlašinus kelis citrinos lašelius, be to, tokie ikrai labiau limpa prie dantų.

PRIE KO DERA IKRAI?

Ikrai kuo puikiausiai gali būti degustuojami vieni, tačiau itin dera ir su jūrų gėrybėmis, ančių kepenėlėmis, virtu kiaušiniu ar blynais (rusiška klasika). Su mėsa ikrų derinti nepatariame, nes ji užgoš ikrų skonį. Kalbant apie alkoholinius gėrimus, ikrai geriausiai dera su degtine, šampanu (rekomenduojame rinktis briutą) ar sausu baltu vynu. Patariame ikrus išimti iš šaldytuvo likus valandai iki degustacijos, o pakuotę atidaryti tik prieš pat juos patiekiant. Verta paminėti, kad ikrai nebetinkami vartojimui, jeigu atsirado kartus pelėsių skonis.

IKRŲ KAINOS IR AKCIJOS VYNOTEKOJE

Vynotekoje ikrų mylėtojus galime pradžiuginti itin plačiu šio delikateso pasirinkimu įvairiomis kainomis. Turime tiek prabangių eršketinių žuvų juodųjų ikrų, tiek įvairių lašišinių žuvų ikrų, bei pigesnių, bet itin vertingų menkių ikrų. Kruopščiai rūpinamės parduodamų ikrų kokybe ir siūlome įvairių akcijų, tad šventę savo namuose susikursite lengvai!

RECEPTAI SU IKRAIS

Planuojate nustebinti svečius gurmaniškais užkandžiais ar tiesiog norite palepinti savo šeimą? Pateikiame keletą patiekalų su ikrais idėjų – garantuojame, abejingų neliks!

BLYNELIAI SU IKRAIS

Išsikepkite lietinių pagal savo mėgstamą receptą ir juos pagardinkite ikrais ir šviežia grietine (jeigu norite, dar galite pridėti lašišos ar varškės bei krapų). Blynelius kartu su jų turiniu galite sukti arba lankstyti. Tai – tradicinis rusų patiekalas, prie kurio dažnai pasiūloma ir labai šalta taurelė degtinės.

VIENO KĄSNIO SUMUŠTINIAI SU IKRAIS

Vakarėliams ypač tinkančius vieno kąsnio sumuštinukus pagaminsite lengvai ir greitai. Jums tereikia Jūsų mėgiamos duonos ar krekerių pagrindui, ikrų ir papildomų pagardų. Pavyzdžiui, su juodaisiais ikrais puikiai dera putpelės kiaušiniai kartu su grietinėlės sūriu ir svogūnų laiškais. O raudonųjų ikrų skonį puikiai pabrėš su grietinėlės sūriu išsuktas sviestas ir mėgiami žalumynai (svogūnų laiškai ar krapai). Taip pat, raudonuosius ikrus galite tiesiog pateikti ant skrudintos duonos kartu su tepamu sūreliu. Tokie sumuštinukai kaip mat dings nuo stalo!

KREPŠELIAI SU IKRAIS

Itin puikiai ant vaišių stalo atrodys krepšeliai su ikrais. Siūlome pasigaminti krepšelių su ožkos sūriu, raudonaisiais ikrais ir petražolės lapeliais – greita, paprasta ir gardu!

IKRŲ UŽTEPĖLĖ

Mėgstate užtepėles? Tuomet išbandykite užtepėlę iš menkių ikrų. Jums reikės:

  • 0,5 kg menkių ikrų;
  • 1 didesnės morkos;
  • 1 svogūno;
  • 1 a. š. druskos;
  • 1 a. š. ciberžolės;
  • 1 a. š. garstyčių miltelių;
  • 2 v. š. sezamo sėklų;
  • 8 v. š. majonezo.

Į 10–15 min. troškintus menkių ikrus įdėkite sutarkuotą morką ir smulkiai supjaustytą svogūną ir patroškinkite dar 10 min. Atvėsusius ikrus su daržovėmis pertrinkite iki vienalytės masės ir sudėkite likusius ingredientus ir gerai išmaišykite. Viskas! Užtepėlę tepkite ant mėgiamos duonos ar krekerių ir pagardinkite prieskoninėmis žolelėmis.